TR | EN
Sektörüm: İnşaat
BİZ SİZİ ARAYALIM
BİZ SİZİ ARAYALIM

JCB’NİN KAZICI-YÜKLEYİCİSİ 60 YAŞINDA

26 Kas 2013

JCB’NİN KAZICI-YÜKLEYİCİSİ 60 YAŞINDA
 
Dünyada en çok satılan kazıcı-yükleyicisi olma özelliğine sahip JCB kazıcı-yükleyici, 60’ıncı yaş gününü kutluyor.
 
JCB’nin ilk olarak 60 yıl önce ürettiği kazıcı-yükleyicisinin dünyayı şekillendirmesinin elmas yılı kutlanırken, şirket tarafından yapılan açıklamada çok daha heyecan verici yeniliklerin yakında tüketicilere sunulacağının müjdesi verildi.
 
Dünyayı şekillendiren bir iş makinası yaratmak için yola çıkıldı
Joseph Cyril Bamford, dünyayı şekillendiren bir iş makinası yaratmak için, ilk kez 1953'te yükleyici kepçeli bir traktör ile kazıcı kolunu birleştirdi. 1956'da Hydra-Digger'ın ve 1960'ta daha ağır ve güçlü olan JCB 4'ün piyasaya sunulmasıyla, JCB MK1'in konsepti ilk zamanlarına göre hızla gelişti. Son 60 yıl boyunca yeni ve rekabetçi ürünlerin sürekli gelişimine rağmen, bugün kazıcı-yükleyiciler hala dünyada inşaat ekipmanı satışı açısından dördüncü en popüler iş makinesi konumunda yer alıyor.
 
JCB, en çok satan kazıcı-yükleyici markası oldu
JCB kazıcı-yükleyici, dünyada en çok satılan marka olarak, yarattığı pazarda art arda 13 yıl lider olmayı başardı. İlk 20 yıl içerisinde 50.000 kazıcı-yükleyici adedine ulaşan JCB, Lord Bamford liderliğinde, İngiltere, Hindistan ve Brezilya'da iş makinası üretmeye devam ediyor. 1953 yılından başlayarak JCB, sürekli olarak kazıcı-yükleyici konseptini geliştirip, daha da iyileştirdi. Ve geçtiğimiz yıl sonunda, 500.000 kazıcı-yükleyici adedine ulaştı.
 
JCB'nin Yenilikçilik ve Büyümeden Sorumlu Başkanı Tim Burnhope yaptığı açıklamada, “JCB kazıcı-yükleyici, bugün 60 yaşında ama daha çok genç. İş makinaları alanında iz bırakan JCB kazıcı-yükleyici, yolculuğuna daha yeni başladı diyebiliriz. JCB kazıcı-yükleyici, gelişip büyümeye devam edecek. Önümüzdeki birkaç sene içerisinde kazıcı-yükleyicilerin hızlı bir şekilde güçlü ve çok yönlü bir malzeme taşıyıcısı olarak geliştiğini hep birlikte göreceğiz. Çok yönlülüğünden dolayı, bir kazıcı-yükleyici yalnızca bir kazıcıdan çok daha fazlasıdır. Müşterilerimiz bu makinaları malzeme taşıyıcısı olarak da kullanabileceklerini dikkate alarak kazıcı-yükleyicilere yeniden yatırım yapmaya başladı. Sektör, yakıt fiyatlarının artmasıyla, daha da zorlu bir hale geliyor. Bu noktada kazıcı-yükleyiciler, yüksek ikinci el satış değerleri ve çok işlevli özelliklerinden dolayı, pek çok fırsat sunuyor. Kazıcı-yükleyicilerin, sektörün tanımladığı, ileriye dönük bir ürün haline geleceğini öngörüyoruz”
 
JCB kazıcı-yükleyici modelleri sektörlere özel çözümler sunacak
Tim Burnhope, JCB kazıcı-yükleyicinin geleceğiyle ilgili yaptığı değerlendirmede sözlerine şöyle devam etti: “JCB kazıcı-yükleyici için heyecan verici günler yaşıyoruz ve daha birçok gelişme yakında bizleri bekliyor. JCB olarak, ataşmanlara ve farklı sektörlere yönelik özel çözümler sunacak olan kazıcı-yükleyicilere odaklandık.”
 
Taleplerin ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğini açıklayan Burnhope, “Örneğin bazı ülke pazarları küçük ve çok yönlü JCB 1CX'i daha yeni keşfediyor. JCB 1CX, bir mini ekskavatör ile nokta dönüşlü bir mini yükleyicinin birleşimi. Kazıcı-yükleyicilerin önümüzdeki 60 yılın sonunda geleceği noktayı merakla bekliyoruz. JCB'nin İnovasyon Merkezi'nde gerçekleştirilen çalışmalara dayanarak, gelecekte çok şey değişecek diyebiliriz. Güç aktarma organının dikey entegrasyonu ve eksiksiz ataşman birleşimi ile JCB kazıcı-yükleyici, bizi olağanüstü bir noktada konumlandırıyor”
 
JCB’den kazıcı-yükleyiciler için devrim niteliğinde yenilikler
Tamamı yüksek performans ve üretkenlik sağlayan turbo beslemeli motor ile debriyajsız şanzıman, dört tekerden çekiş ve uzayan bomun ilk üreticisi olan JCB, nokta dönüşlü 1CX modelinden dört çeker 2CX modeline, popüler 3CX'ten dört eşit tekerlekli 4CX'e ve yeni en güçlü modeli olan 5CX'e kadar konseptini ve kapsamını zaman içerisinde sürekli geliştirdi.
 
JCB’nin en heyecan verici ürün geliştirmelerinden biri High Mobility Engineer Excavator (HMEE) ile birlikte sunuldu. Dünyanın en hızlı kazıcı-yükleyicisi olma özelliğine sahip bu iş makinası, 88km/saat ile yol alabiliyor ve zırhlı olması nedeniyle muharebelerde öncülük yapabilme yeteneğiyle öne çıkıyor.
 
JCB, teknoloji ve mühendislik alanındaki deneyimi ve inovasyona yaptığı sürekli yatırımlar sayesinde geliştirdiği, kendi pazarında lider olan Stage IIIB/Tier 4 Interim dizel motor serisi ile bu serinin kendi şanzımanlarını ve hidrolik sistemlerini üretiyor. Tesis içinde kabinler tasarlanıp üretiliyor ve monte ediliyor. Böylece JCB'nin, üretim sürecinin her aşamasında kalite ve tasarımın garanti edilmesine olanak sağlanıyor.
 
Tork kilidi, sunduğu gerçek anlamda 40 km/saat yürüyüş hızı, gelişmiş kolay kontrollü servo kontrol kolları ve yakıt açısından verimli Ecomax motoru ile üretkenlik, ekonomi ve operatör konforunu daha yüksek seviyelere çıkarıyor. Yakıt tüketiminde yüzde 9'a kadar tasarrufu tek başına sağlayabilen bu motor, dizel partikül filtresi veya egzoz son işlemi sıvıları gerekmeden en son emisyon standartlarını karşılayarak, müşteriler için daha düşük maliyet ve verimli kullanım sağlıyor.
 
En son olarak 3CX Eco'da devreye alınan elektronik kontrol sistemleri, operatörün kabin içinden günlük bakımları gerçekleştirmesine olanak sağlıyor, işin aksama süresini kısaltıp sahadaki üretkenliği artırmaya yardımcı oluyor.
 
Kazıcı-yükleyiciye yönelik yenilikler arasında, soğuk iklimlerde ya da kış aylarında operatörün ön camları temizlemeden ve kabinin ısınmasını beklemeden makinayı kullanabilmesini sağlayan zaman ayarlı otomatik ısıtıcı bulunuyor. Ayrıca, JCB kazıcı-yükleyici operatörlerinin mola saatlerinde çay veya kahve yapabilmeleri için, fişli bir su ısıtıcısı seçeneği de bulunuyor.
 
4CX Wastemaster ise, atığı konteynerlerde sıkıştırmak için kullanılabilen mükemmel bir makina örneği olup, bu konteynerleri taşımak için kancalı kaldıraç olarak da çalışabiliyor. Süpürge toplayıcı ile sahayı temizleyip, kötü havada karı temizliyor ve daha da önemlisi, atık işleme ve geri dönüşüm tesisleri arasında kolayca seyahat edebiliyor; böylece, verimliliği büyük ölçüde artırarak yüklenicinin maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor.
 
JCB kazıcı-yükleyici modelleri, JCB'nin distribütör ağının benzersiz servis desteği ile, dünyanın dört bir yanında birçok pazar için son derece önemli birer makina olmaya devam ediyor.
 
JCB kazıcı-yükleyiciler, JCB LiveLink uydu takip sistemi ile, yeni çalışma kontrol düzeyleri ve arıza tespit fırsatı da sunuyor